Budova divadla

Budova Nového divadla

Budova Nového divadla v Plzni, která se poprvé veřejnosti otevřela v září 2014, je novou scénou a zázemím Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Moderní komplex budov nahrazuje stávající budovu Komorního divadla v Prokopově ulici. Stěžejním prostorem nové divadelní budovy je hlavní sál pro 461 návštěvníků a navazující prostorné foyer rozvržené do tří podlaží. Nové divadlo umožní inscenovat také na studiové scéně, jejíž prostor pojme přibližně 150 diváků. Studiová scéna disponuje vlastním foyer a je zcela nezávislá na provozu hlavního divadelního sálu. Obě scény divadla jsou architektonicky propojené s provozní budovou, která poskytuje veškeré zázemí pro zaměstnance divadla. V komplexu budov je k dispozici zkušebna určená baletnímu souboru, další zkušebny slouží souboru činohry, muzikálu a operety a orchestru. Nová divadelní budova disponuje nejmodernějšími divadelními technologiemi, které otevírají zcela nové scénické možnosti. Nové divadlo v Plzni je významným mezníkem v historii české divadelní tvorby s nepochybným přesahem do evropského kulturního regionu.

Výstavba budovy Nového divadla probíhala v letech 2012 – 2014 na základě projektu vypracovaného architektonickou a projekční kanceláří Helika. Projekt vznikl na základě původního návrhu portugalské architektonické kanceláře Contemporânea Lda. Dominantou Nového divadla je průčelí budovy, které tvoří fasáda z litého betonu s nepravidelnými oválnými otvory. Tento výrazný architektonický prvek, který podtrhuje umělecký charakter budovy, je proměnlivý v závislosti na zvoleném nasvícení, které je nejvíce patrné před začátkem a po skončení večerního představení.

Parking

Součástí komplexu budov Nového divadla je parkovací dům, který umožňuje komfortní parkování pro návštěvníky divadla. Nachází se na severozápadní straně divadelní budovy v místě, kde se kříží ulice Pobřežní se sady Pětatřicátníků. Provoz parkovacího domu zajišťuje společnost Parking s.r.o. Ceník parkovného a další informace jsou k dispozici na www.parkingplzen.cz.

Správa komplexu budov

Správu celého komplexu budov zajišťuje městská společnost Obytná zóna Sylván a.s. se sídlem na Palackého náměstí 30/6, 301 00 Plzeň. Společnost je i nájemcem celého komplexu. Více informací a kontaktní údaje jsou k dispozici na www.ozsylvan.cz.